Porselen Dolgular

Halk içinde gri dolguya da gümüş dolgu olarak adlandırılan amalgam dolgular diş hekimliğinde 150 yıla yakın süredir kullanılmaktadır; Ancak son yıllarda yapısında  Civa bulunduğu için artık terk edilmeye  ve önceden yapılmış olan restorasyonlarda değiştirilmeye başlanmıştır.

Peki amalgam dolgulara alternatif tedavi seçenekleri nelerdir?

  1. Kompozit ( beyaz ) Dolgular
  2. İnley – Onley Porselen Dolgular
  3. Porselen Kaplamalar

Kompozit Dolgular : Amlagam dolgulara alternatif olarak kullanılabilmektedir. Özellikle estetik başarıları ve son zamanlarda  geliştirilen dayanıklılıkları sayesinde kırık ve çürük dişlerin tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılabilmektedirler. Ancak özellikle ara yüz çürüğü olarak adlandırdığımız dişlerin birbirine bakan yüzeylere gıda kaçmasını engelleyecek şekilde uygulanmaları oldukça zordur bu nedenle de ara yüz çürüklerindeki başarı şansları biraz düşüktür.

İnley-Onley Porselen Dolgular :  Özellikle dijital diş hekimliğine geçtiğimiz bu yıllarda daha yoğun kullanılmaya başlanmış indirek ( ağız dışarısında hazırlanan) restorasyonlardır.

  • Estetik başarıları yüksektir
  • CAD-CAM olarak adlandırdığımız dijital sistemler ile dişlerin doğal şekillerine uygun olarak hazırlanır
  • Ara yüz çürüklerinde komşu dişle olan temas ağız dışı ortamda dijital tasarımla ayarlandığı için gıda kaçması sorunu yaşanmaz
  • Özellikle madde kaybı çok fazla olan dişlerde mevcut diş dokusunu korunmasını sağlar
  • Uygun teknikle yapıldığında sonradan uygulandığı dişte oluşabilecek kırıklara karşı daha dayanıklıdır.
  • Ağız içinde her türlü işlemin uygulanmasına müsaittir. Üzerinden kanal tedavisi yapılabilir, restorasyonda bir kırık meydana geldiğinde ağız içinde kolayca tamir edilebilir.
  • Kullanılan materyal tamir edilemeyecek kırılmalara karşı  5 yıl garantilidir.

   Porselen Kaplamalar:  Porselen kaplamalar da yine özellikle büyük amalgam dolguların yeniden restorasyonlarında kullanılan bir tekniktir. En büyük dezavantajı mevcut hasar görmüş diş dokusunun yanı sıra sağlam diş dokusunda da kesim-ufaltma işlemi yapılmasıdır ki bu da özellikle çok madde kaybı olan dişlerde diş dokusunun iyice zayıflamasına sebebiyet verebilir.

 

 

Amalgam Dolgulara Alternatif Estetik, Fonksiyonel Sağlıklı çözümler.

Porselen Dolgu ile Amalgam Dolgulara Estetik, Fonksiyonel Sağlıklı çözümler.

Porselen Dolgular sayesinde Civasız ama Dayanıklı ve Fonksiyonel  dolgulara sahip olabileceğinizi biliyor muydunuz ?

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et