Kist Operasyonları

Çene kisti nedir?

Ağız içinde dişlerin etrafında, yumuşak dokuda veya çene kemiğinin herhangi bir yerinde kistler oluşabilir. Hasta tarafından ağrı şişlik uyuşukluk gibi  bir takım şikayetlere sebebiyet vererek farkedilebileceği gibi , şikayete sebebiyet vermeden büyük boyutlara ulaşıp fark edilmeyebilir.

Çene Kistleri ne gibi problemlere sebebiyet verir?

Çene kistlerinin çok fazla türü olmakla birlikte, birçoğu yavaş büyüyen ve iyi huylu olarak tanımlanabilen lezyonlardır. Ağrı, şişlik, hassasiyet gibi şikayetlere yol açabildiği gibi çevresindeki sinüs, burun boşluğu, sinir gibi anatomik bölgelere kadar da uzanabilir ve bu oluşumlara zarar verebilir.

Çene Kistlerinin cerrahi tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle kistin oluşumuna sebebiyet verdiği düşünülen veya kist ile ilişkide bulunan dişlere kanal tedavisi yapılır. İlgili bölge topikal ve lokal anestezi ile uyuşturulur, kiste uygun ulaşım sağlanır ve gerekirse ilişkideki dişlerin kök uçları ile birlikte kist tamamen temizlenir. Dişeti dikişle kapatılır. Çıkarılan parça patolojik inceleme için uygun laboratuvara gönderilebilir. Çene kistlerinin çok büyük boyutlara ulaştığı durumlarda hastanın ve aynı zamanda da hekimin konforu açısından  işlem genel anestezi veya sedasyon ile de uygulanabilir.

Çene kistleri nüks eder mi?

Çene kistleri çoğunlukla nüks etme eğiliminde değildirler. Ancak bazen iyi temizlenmeme, dişin kronik enfeksiyonu gibi durumlarda tekrarlayabilirler. Ağız diş çene cerrahisi uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir.

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et