Kanal Tedavisi Nedir? Ne kadar Sürer?

Kanal Tedavisi dişlerimizin canlı dokusu olarak nitelendirdiğimiz damar ve sinirlerden oluşan "pulpa" nın bazı özel teknikler kullanılarak çıkartılması ve yerine özel dolgu malzemeleri yerleştirilmesi işlemidir.  

Özellikle diş çürüklerine bağlı şiddetli ağrı şikayetiyle başvuran hastalarda diş çekimi yerine uygulanan ve düzgün yapıldığı taktirde çok başarılı sonuçları olan bir tedavi prosedürüdür.Çürüğe bağlı ağrı şikayetleri dışında, travma kaynaklı diş canlı dokusunun zarar gördüğü durumlarda, veya diş kökü bölgesinde oluşan enfeksiyonların tedavisinde de kullanılmaktadır. Ayrıca bazı vakalarda hastanın protezini daha rahat kullanması içinde uygulanabilir.

Kanal Tedavisi işlem süresi dişin durumuna göre değişmektedir. dişlerin anatomik yapıları ve kök sayıları birbirinden farklılık gösterdiği için kesin bri süre söylemek doru değildir; ancak ortalam olarak 30 ila 45 dakikalık bir işlemdir. 

Günümüzde gelişen teknikler sayesinde çoğu zaman tek seansta kanal tedavisi bitirilebilmektedir. Ancak dişin mevcut durumu tedaviyi tek seferde bitirmeye her zaman uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda hekiminiz size gerekli bilgilendirmeyi yaparak birkaç kontrol randevusu sonrasında tedavinizi bitirebilir.

Bir çok hastamzın kanal tedavisiyle ilgili en çok kafasına takılan soru işlem esnasında ve ya sonrasında ağrı şikayeti olup olmayacağıdır. Günümüzde kullanılan anestezik solüsyonlar gayet kuvetli bir etkiye sahip olduğu için çokğu hasta işlem esnasında ağrı şikayeti yaşamaz, nadir ağrı şikayeti olduğu durumlarda destekleyici anestezilerle ağrı problemi ortadan kaldırılır. İşlem sonrasında ilk hafif şiddet bir ağrı işkayeti bazı hastalar tarafından rapor edilmiş olsada çoğu zaman tedavi sonrasında ağrı şikayeti olmamaktadır.

Kanal tedavileriyle ilgi birçok söylendi ve kulaktan dolma bilgi kirliliği mevcuttur. Bu denle özellikle doktorunuza başvurmadan önce çevrenizdekilerin tecrübelerini dinleyerek kendinizi gereksiz bir korku ve tedirginlik içerisine sokmanız gereksizdir. Birçok insan kötü tecrüblerini dramatize ederek anlatırken sorunsuz geçen tecrübelerini aynı şekilde anlatma ihtiyacı duymazlar. En doğru bilgiyi diş hekiminizden alabileceğinizi unutmayın.

Her türlü soru ve sorunlarınız için Ümitköy Çayyolu Yaşamkent bölgesindeki kliniğimize başvurabilir ya da hemen randevu almak için tıklayabilirsiniz 

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et