İmplant Sıkça Sorulan Sorular

Dental İmplant Nedir?

İmplantlar titanyum materyalinden yapılmış, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.

 

İmplantların Çeşitleri Var Mıdır?

Evet. Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi 'vida' şekilli olanlardır.

 

Her Hastaya İmplant Uygulanabilir Mi?

 

Hastaların ilk muayenesi esnasında alınan çene filmleri ya da gerekli durumlarda kullanılan ileri radyolojik tetkikler ( çene tomografileri , dentascan ) sayesinde implant uygulanması planlanan bölgedeki kemiğin yükseklik genişlik ve kalitesi değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucunda uygun kemik düzeyine sahip ve genel sağlık durumu uygun olan her hastaya implant yapılabilir.

Ancak kemik gelişiminin tamamlanmadığı genç hastalarda kemik gelişiminin tamamlanması beklenmelidir.

 

İmplant Yerleştirilirken Acı Duyar Mıyım?

 

İmplant uygulamaları ağrılı işlemler değidir. Bir çok hasta kemiğe açılacak implant yuvasının çok can yakacağını düşünmektedir. Ancak implantın yerleştirildiği çene kemiklerinin uyuşturulması, dolgu yapılacak bir dişin uyuşturulmasından çoğu zaman daha kolaydır. Çünkü çene kemikleri anesteziye çok daha kolay tepki verirler. Bu nedenle implant uygulaması ağrısız bir işlemdir diyebiliriz.

Ayrıca hastaların tercihine göre operasyon genel anestezi ya da sedasyon altında da yapılabilir.

 

 Operasyonun yapıldığı ilk gün hafif ağrı ve bazı vakalarda (özellikle çok sayıda implantın yapıldığı vakalarda) hafif şişlik görülebilir.  Birçok hasta basit bir ağrı kesiciyle ağrısının geçtiğini söylemektedir. Herhangi bir enfeksiyon tablosu olmadığı sürece 2. gün hastalar implantın varlığını unuturlar.

 

İmplant Yerleştirildikten Sonra Enfeksiyon Riski Nedir ?

 

Operasyon esnasında ortam her  ne kadar steril hale getirilmiş olsa da ağız içi florası bakteriler açısında oldukça zengindir. Bu neden oluşabilecek bir enfeksiyona karşı koruyucu olarak doktorunuz size bir ilaç tedavisi başlayacaktır.  Bu ilaç tedavisini doktorunuzun size tarif ettiği gibi kullandığınız sürece enfeksiyon riskiniz oldukça düşüktür. Ancak buradaki en önemli unsur operasyon sonrası ağız hijyeni ve SİGARADIR.  Özellikle açık yara tam anlamıyla kapanmadan içilecek sigara hem iyileşmeyi geciktirir hem de enfeksiyon riskini ciddi oranda arttırır.

 

 

 

İmplantlar Yerleştirildikten Hemen Sonra Protezlerim Takılabilir Mi?

Normal şartlarda implantın kemikle birleşmesi (osteointegrasyon )  için en 3ay bekleme süresi vardır.İdeal olanı budur. Ancak bazı durumlarda implant üstü protezlerin hemen yapılması söz konusu olabilir ama çok fazla tavsiye edilen bir uygulama yöntemi olmayıp implantın erken dönem kayıp riskini arttıran bir faktördür. Doktorunuz bu iyileşme süresinde size uygun bir geçici protez yaparak sizin fonksiyonunuzu iade edecektir. (uygun vakalarda )

 

 

İmplantların Temizliği Önemli Midir?

Evet. İmplantlar sonuç olarak insan vücuduna ait bir parça değil, diş köklerini taklit eden doku protezleridir.  Bu nedenle gerekli temizlik ve bakımları yapılmadığı takdirde kendi dişlerimizde olduğu gibi implant çevresindeki dişeti ve kemiğin de etkilendiği periimplantitis olgularıyla karşılaşılabilir. Ancak implatınızın bakımı kendi  dişlerinizin rutin bakımından farklı değildir. Düzenli fırçalama ve periyodik kontrol. 

 

 İmplantların Üzerinde Protezler Nasıl Kullanılır?

 

İmplant üzerine yapılacak protezler her hastaya göre değişik tipte olabilir. Hasta tarafından istenildiğinde kolayca çıkarabilen ve kolayca temizlenebilen protez planlamaları yapılabildiği gibi sadece hekim tarafından belirli aralıklar çıkartılıp bakım yapılması gereken protez tipleri de vardır. Sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır.

 

Eksik Her Diş İçin 'Bir' İmplant Gerekir Mi?

Hayır.  İmplantlar diş köklerini taklit eden parçalar olduğu için köprü ayağı olarak da kullanılabilirler.  Yani yan yana 3 dişiniz eksik ise bölgeye 2 implant yapılıp bu bölge 3 üyeli bir köprü ile restore edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken unsur implantların mümkün olduğunca doğal dişlere bağlanmaması ve implantlara taşıyabileceğinden fazla yükün gelmemesidir. ( ANTE kanunu )

 

İmplant Vidasının Kemiğe Kaynamaması (Düşmesi ) Mümkün Mü Böyle Bir Durumda  Ne Olur?

 

Doğru implant ve yöntem kullanılması durumunda böyle bir olasılık yok denecek kadar azdır. Ancak implant operasyonunu takip eden ilk 3 ay yani implantın iyileşme süresinde nadir de olsa implantların kötü iyileşmesi ve kaybı mümkün olabilmektedir. Böyle bir durumda diş çekiminden daha  kolay bir işlem ile implant yerinden çıkartılmalıdır. Bu bölgedeki kemiğin iyileşmesini takiben yeni bir implant yerleştirilir.

 

İmplant Yaptırmak Pahalı Mıdır?

 

Maalesef, evet. Kullanılan tüm malzemenin ithal olması ve sağlıklı implant üretimi için çok yüksek teknolojiye gereksinim duyulması tedavinin fiyatını belirlemektedir. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle döviz kurlarında gözlenen artışlar da tedavinin maliyetini olumsuz etkilemektedir. Ancak kesin fiyat uzman hekimlerimizin sizi muayene edip, bu tedavi şekli için uygun bir hasta olup olmadığınızı belirlemeleri ve istediğiniz protez şekline göre değişecektir. İmplant yerleştirme işleminin karmaşıklığı ve uzunluğu, hastanın diş sağlığı ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir, ve sonuç büyük bir yatırım olabilir.  Buna rağmen 350 hastaya implant yerleştirildikten sonra yapılan bir ankette, hastaların yaptıkları yatırımdan memnun kaldıkları ve gerekirse tekrar memnuniyetle yaptıracakları sonucuna varılmıştır..

 

İmplant Tedavisinde Gözlenebilecek Riskler Nelerdir?

Ağız içi ya da dışı tüm cerrahi işlemlerde gözlenebilecek risklerin ötesinde bir risk söz konusu değildir. Bunlar erken dönemde enfeksiyon ve alerji, protezlerin tamamlanmasından sonraki geç dönemde ise yetersiz ağız temizliğine bağlı iltihaplanmalar şeklinde ortaya çıkabilir. Özellikle erken dönem iyileşmesi sırasında sigara kullanmak enfeksiyon riskini arttırmaktadır.

 

 

İmplant Tedavisi Hangi Vakalarda Ne Avantajlar Sunar?

a) Alt çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrıdan (vuruk) ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler. Bu şikayet zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile daha da artar hale gelir. Bu tip hastalarda implant tedavisi yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.

 

b) Üst çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına neden olabilmektedir.

 

c) Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar: Bu hastaların şikayeti kancalarla tutunan protezin çirkin görüntüsü, ya da köprü yapılabilmesi için sağlam dişlerini kestirme zorunluluğu olarak sayılabilir.

 

d) Tek dişini kaybetmiş hastalar: Bu hastalar tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişi feda etmek zorunda olan hastalardır. Tek bir implantın yerleştirilmesi komşu dişleri kurtardığı gibi daha fonksiyonel sonuçların ortaya çıkmasına da neden olur.

 

 

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 

•                 Daha iyi çiğneyebilme - Her istediğini yiyebilme

•                 Daha iyi estetik görünüm

•                 Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat

•                 Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme

 

İmplant Muayenesinde Neler Yapılacak?

Klinik muayene sonrasında implant tedavisine karar verilmeden önce mutlaka radyografik tetkikler yapılmalıdır. Bunlardan en basiti panoramik film dediğimiz tam çene filmleri veya tek implant yapılacak hastalarda bölgesel küçük filmler olan periapikal filmlerdir. Bu radyografik tetkiklerde kemik yükseklik ve genişliği, komşu anatomik yapılar ve kemik içi enfeksiyon odakları tespit edilir. Özellikle çok sayıda implantın yapılacağı durumlarda ve kemik seviyesinin yetersiz olduğu olgularda ileri radyolojik tetkiklerden yararlanılmalıdır. En sık başvurduğumuz teknik çene tomografisi ve dentascandir. Bunlar sayesinde milimetrik ölçümler ve tedavi planlamaları yapılabilmektedir.

 

 

İmplant için Yeterli Kemik Yoksa Ne Olur ?

Yapılan radyografik tetkikler sonrasında eğer yeterli kemik yoksa uygulanacak bölgenin anatomik özelliğine göre yardımcı cerrahi tekniklerinden yararlanılabilir.

Üst çenede sinüs boşluklarının olduğu arka bölgelerde kemik yüksekliği yetersiz ise sinüs lifting ( sinüs kaldırma ) operasyonu ile  kemik yüksekliği kazanılabilir.

Alt çene de kemik yüksekliğine anatomik komşuluklar nedeniyle çok fazla müdahale şansımız yoktur. Uygun vakalarda blok yapay kemik uygulaması veye kemik nakli operasyonu uygulanabilir.

Yine kemik kalınlığının yetersiz olduğu durumlarda kemiği genişletmeye yönelik  bir takım operasyonlar yapılabilir.

 

Bütün İmplantlarda Başarısızlık Şansı Nedir?

 

Bu noktada hastanın genel ve uygulama esnasındaki sağlık durumu çok etkilidir. Bunun dışında implantasyon bölgesindeki kemik kalitesi ve miktarı da çok önemlidir. Gerekli olgularda kemik miktarını arttırmak için ek cerrahi işlemler yapılabilir. Özellikle iyileşme güçlüğüne sebebiyet veren hastalıklarda, hastanın durumu çok iyi değerlendirilmeli gerekirse ilgili doktoru ile konsultasyon yapılmalıdır.  Örneğin hasta, kontrol altında olmayan şeker hastası ise yara iyileşmesinde problem yaşanabilir.  Bu hastalık implantların yerleştirilmesi tamamlandıktan sonra gelişirse de implantların gelecekteki durumlarında komplikasyonlara yol açabilir. 

Bunların yanı sıra hastanın alışkanlıkları da implantın başarısı açısından çok önemlidir. Sigara kullanımı ve ağız bakımı implant başarısını etkileyen en önemli faktörlerdir.

 

 

İmplantların Ömrü Ne Kadar?

İmplantlar için direk bir ömür vermek doğru değildir. İmplantların kendisinin yıpranması yada bozulması gibi bir durum yoktur. Ancak çevresindeki kemiğin etkilenmesi ve implantın kaybı söz konusu olabilir. Burada ki önemli nokta gerekli günlük ağız bakımı ve rutin kontrollerin yapılmasıdır. Siz dişlerinize gereken özeni gösterdikten sonra ciddi bir rahatsızlık geçirmediğiniz sürece implantlarınız size hizmet etmeye devam edecektir.

Ancak implantlarınızın üzerine yapılan protezlerin belirli aralıklarla yenilenmesi gerekebilir. Bu gereklilik üstyapı protezin ömrüyle alakalıdır. Doktorunuz tarafından implantüstü protezinizi ne kadar süre kullanabileceğiniz en başında belirtilecektir.

 

İmplant Yapma Kararında Yaşlılık Etken Faktör Mü?

Hayır.  Sağlık yaştan çok daha önemli bir faktördür.  70-80'lerindeki birçok hastanın cerrahi riskleri daha genç fakat sağlık sorunu olan hastalardan daha azdır.  Ayrıca daha yaşlı kişilerin implant ihtiyacı gençlerin ihtiyaçlarından daha olasıdır çünkü yaşlılarda daha çok diş kaybı olmuştur.

 

İmplantların Vücut Tarafından Reddedilme Riski Var Mı?

 

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuş titanyum gibi antialerjik materyallerden yapılırlar.  Vücudun bunlara karşı antigen üretip kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir.

 

Kanser Riski Var Mı?

Tıbbi literatürde implantların kansere neden olduğunu gösteren hiç bir bulguya rastlanmamıştır.

 

İmplantların Başarısı Garantili Midir?

 

Bakımı sizin kontrolünüz altında olan hiç bir şey için garanti vermek mümkün değildir. Bir organ nakli veya kalp ameliyatı sonrasında sağlık durumunuzun ne ölçüde garantili ise implant uygulamaları içinde aynı durum geçerlidir. Ancak implant kaybı durumunda tekrar implant yapmaya müsait kemik olduğu sürece birçok implant firması kaybedilen implant yerine tekrar yapılacak operasyonu maddi olarak karşılamaktadır.

 

İmplant Yerleştirilmesi Ne Kadar Zaman Alıyor?

Basit bir implant operasyonu için süre çoğu zaman bir diş çekimi için gereken süreden daha kısadır. İlave cerrahi işlem gerektiğinde ve yapılacak implant sayısı arttığında işlem süresi de uzamaktadır.

 

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et