Genç Sporcularda Dental Travmalar ve Diş Hekimi Kontrolü

Dünyada spor aktiviteleri özellikle gençler arasında yaygınlaşan bir hal almaya başlamıştır. Sağlıklı yaşam adına yapılan bu aktiviteler, yakın temas gösterilen spor dallarında özellikle dental travmalara neden olabilecek boyuttadır. Diş hekimlerini tavsiye ettiği rutin ağız ve diş sağlığı kontrolleri, sporcular için daha büyük önem taşımaktadır.

Gençlerin sağlıklı bir yaşama sahip olabilmeleri, sosyal gelişimlerine katkıda bulunabilmeleri gibi hem fiziksel hem de sosyolojik etkileri bulunan spor aktiviteleri, özellikle ağız ve diş sağlığı için titizlikle ele alınması gereken bir konudur. Yakın temas içeren, futbol, basketbol ve uzak doğu sporları gibi dallarda dental travmaların önüne geçebilmek adın düzenli kontrollerin yapılması gerekmektedir. Spor müsabakaları ya da antrenmanları esnasında, dişleri ve periodontal dokuları koruyan ağızlık kullanımı bir nebze travmaları azaltabilmektedir.

Sporcularda görülen en belirgin dental travmalar, dişlerde kırılma, yer değiştirme, destek dokularda ayrılma ve ezilmedir. Yüz ve çene bölgesini ciddi ölçüde etkileyen bu travmalar, acilen diş hekimi müdahalesi gerektirmektedir. Travma oluşumunun iki şekli bulunmaktadır. Direkt travmalar; dişin ya da dişlerin direkt olarak etkilenmesi durumudur. Indirekt travmalar; alt ve üst çenenin birbirine çarpması ile oluşmaktadır. Bu travmalar, gençlerin psikolojik ve fizyolojik gelişimini olumsuz etkilemektedir.

Ankara diş hekimi Uygar Ürer, Yaşamkent mevkiinde bulunan Moondent Kliniğinde bu tür dental travmaların tedavisini gerçekleştirmektedir. Implantoloji ve protetik diş tedavisi konusunda uzmanlığı bulunan Dt. Ürer, genç sporcuların bu tür travmalar sonrasında acilen tedavi edilmesi gerektiğini belirtmektedir. Gençlerin sağlıklı ağız ve diş gelişiminin düzenli diş hekimi kontrolünden geçtiği de unutulmaması gereken ayrıntılardandır.

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et