Diş Hekimliğinde Lazer Uygulamları

Lazer uygulamaları 60'lı yıllardan beri tıp alanında kullanılmaktadır. Diş hekimliği kliniklerinde yaklaşık 20 yıldır kısıtlı alanlarda kullanılan lazer cihazlarının, bu süre içinde lazer teknolojisinin ilerlemesiyle klinik uygulama alanı genişlemiştir. Diş hekimliğinde lazer özellikle ;

Yumuşak Doku Cerrahisi :  Dudak yanak ve dil bölgelerindeki her türlü yumuşak doku büyümelerinin uzaklaştırılması ve özellikle çocuklarda ön 2 dişin birleşmesini engelleyen dudak bağının düzeltilmesinde sıkça baş vurulan bir yöntemdir. En büyük avantajları; işlem sırasında ve sonrasında ağrıya sebebiyet vermemesi, kanama olmaması, yaranın dikiş gerektirmemesi ve çabuk iyileşmesidir.

Diş Etinin Şekillendirilmesi: Özellikle diş eti estetiği gereken vakalarda sıkça başvurulur. Diş etlerinde ki seviye farkları ve gülme hattı yüksek olan hastaların gülme hattın düzeltimesi işlemlerinde kısa sürede çok başarılı sonuçlar alınır.

Cerrahi Sonrası Biyostimülasyon : Dental lazelerin en büyük avantajlarından birisi biyostimülasyon olarak nitelendirdiğimiz yara iyileşmesinin hızlandırılması özelliğidir. Bu özellik sayesinde yapılan her türlü cerrahi girişim sonrası oluşan yaraların çok daha hızlı ve daha az skarla iyileşmesi sağlanır.

Kanal Tedavisi Esnasında Derin Dezenfeksiyon: Diş köklerin anatomik özellikleri her zaman için ideal kanal tedavisi yapmaya müsait olmayabilir. Özellikle aksesuar kanal olarak nitelendirdiğimiz ve ulaşılması imkansız yan kanallarda ister istemez canlı doku ve bakteriyel artıklar kalabilmektedir. Bu gibi olgularda kanal içerisine uygulanacak lazer işlemiyle bu ulaşılamayan bölgelerdeki zararlı unsurlar etkisiz hale getirilmiş olur ve kanal tedavisinin başarısını arttırır.

Ağız Yaraları Aft ve Uçuk Tedavileri  : Lazerin biyostimülasyon ve derin dezenfeksiyon etkisi sayesinde özellikle çok fazla aft ve uçuk hikayesi olan hastalarda  çok hızlı ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bazı yayınlara göre özellikle uçuk tedavisinde kullanıldığında aynı bölgede tekrar uçuk çıkmadığı belirtilmektedir.

Tüm bu unsurlar dikkate alındığında lazer günümüz diş hekimliğinin neredeyse vazgeçilmezleri arasında yerini almaya başlamıştır.

Daha ayrıntılı bilgi edinmek için Ümitköy Yaşamkent bölgesindeki kliniğimizden randevu alabilir ve hekimlerimizle dişleriniz ile ilgili sorunlarınızı paylaşabilirsiniz.

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et