Diş Çürüklerinin Oluşum Sebebi ve Diş Hekimi Kontrolü

Dişlerde oluşan çürükler, birçok toplumun en başta gelen sağlık sorunlarından biridir. Ağız ve diş sağlığı konusunda yapılan istatistiklere göre gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde bu probem daha yaygın şekilde görülürken, gelişmiş ülkelerde diş hekimi tarafından yapılan kontrolün ciddiyetle takip edilmesi nedeni ile bu oran çok daha düşüktür.

Dişlerde oluşan çürüklerin birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Bunun başlıca sebebi ağız ve diş hijyenine yeterince önem verilmemesidir.  Bunun yanı sıra; Sağlıksız beslenme, vücutta oluşan herhangi bir rahatsızlığın dişlerde oluşturduğu hassasiyet, yapısal etkenler de diş çürüklerine neden olan etkenlerden sayılabilmektedir.

Ağız ve diş profilinin sağlıklı şekilde çıkarılabilmesi için önemli yaş evreleri bulunmaktadır. 5 yaş, 12 yaş, 35-44 yaş ve 65-75 yaş çocukluktan yetişkinliğe kadar olan dönemleri temsil eden ve ağız sağlığı profilinin belirlenmesinde önemli rol oynayan yaş gruplarıdır. Diş çürüklerinin erken yaşta baş göstermesi sebebi ile yine erken dönemde tedavisi büyük önem arz etmektedir.

Ülkemizde de diş çürükleri yaygın bir rahatsızlıktır. Ağız hijyeninin önemsenmemesinin yanı sıra ülkemizde birçok bireyin yeterli imkanlara sahip olduğu halde düzenli diş hekimi kontrolüne gitmemesi ve tedavide geç kalınması da başlıca sebeplerden gösterilmektedir. Diş hekimini düzenli ziyaret, hem ağız ve diş sağlığı hakkında uzmandan doğru bilgi alınmasına hem de oluşabilecek ciddi rahatsızlıkların önüne geçilmesinde etkili bir alışkanlıktır.

Ankara diş hekimlerinden Uygar Ürer, Ümitköy’de bulunan kliniğinde ağız ve diş sağlığı konusunda gerek cerrahi gerekse rutin tedavilerle hizmet sunmaktadır. Hastalarının düzenli kontrole gelmeleri gerektiğinin önemini vurgulayan Dt Ürer, erken yaşta görülen diş kayıplarının tedaviye geç kalınmadan dolayı ortaya çıktığını belirtmektedir.

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et