Çocuk Diş Hekimliği-Pedodonti

Bireylerin sağlık konusunda edindikleri bilgiler, henüz çocukluk döneminde verilmiş temel eğitimlerle sağlanmaktadır. Çocukluk döneminde alınan bilgilerin yaşam şekline ve sağlık konusundaki hassasiyetin gelişmesine etkisi oldukça büyüktür. Ağız ve diş sağlığı, bireyi psikolojik, fizyolojik ve sosyolojik anlamda etkileyen bir olgudur. Bu sebeple çocukla döneminde bilinçli bir eğitim alınması yetişkin dönemde karşılaşılabilecek sorunların önüne geçebilmektedir.

Çocuk diş hekimliği yani Pedodonti anabilim dalı, çocukların 0-13 yaş aralığında diş sağlığı takiplerini ve tedavilerini uygulayan bir diş hekimliği bölümüdür. Diş çürükleri çocukluk döneminde sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biridir. Diş çürüğü, bakterilerin ağız içerisinde çoğalması ve diş yüzeyinden başlayarak diş köküne ve hatta diş etlerine kadar zarar verebilen bir rahatsızlık türüdür. Yetişkinlerde görülen diş çürüklerinin genellikle çocukluk döneminden kaynaklı olduğu ortaya çıkmaktadır.

Çocuklarda ağız ve diş sağlığı bilinci özellikle 3-6 yaş aralığında sağlanabilmektedir. Ebeveynlerin ve diş hekimlerinin bu konuda birlikte çalışabilmeleri bu sebeple oldukça önemlidir. Ankara Diş Hekimliği kliniği Moondent, pedodonti alanında sağladığı hizmette ebeveynlerin bilinçlenmesine ağırlık vermektedir. Çocukların diş hekimi konusunda yaşadıkları tecrübeler, ilerleyen dönemlerde rutin kontrolleri ve tedavileri açısından olumlu sonuçlanmaktadır. Sonuç olarak, Pedodonti kavramının toplumda daha bilinçli ele alınması daha sağlıklı bireylerin yetişmesinde etkili bir yaklaşım olacaktır.

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et