Ağız Kuruluğu - Xerostomia Nedir?

Yaygın olarak görülen ve fakat halk arasında önemsenmeyen ağız ve diş hastalıklarından biri de; ağız kuruluğudur. Diş hekimliğinde “Xerostomia” olarak adlandırılan ağız kuruluğu, ağız içi florasından, diş etlerinde oluşan rahatsızlıklardan, tükürük bezlerinde oluşan rahatsızlıklardan ya da kullanılan ilaçların yan etkilerinden dolayı oluşabilmektedir.

Ağız kuruluğu; tükürüğün fizyolojik etkisinin ortadan kalkması ile, ağız florasının değişiklik göstermesidir. Bu durumun devam etmesi ya da ilerlemesi, ağız içinde yeterli miktarda sıvı oluşumunu engelleyerek, diş kavitelerinin temizlenememesine ve bununla birlikte dişlerde çürüklerin oluşmasına sebep olmaktadır. Bireyin sürekli rahatsızlık hissetmesine de neden olan ağız kuruluğunun, temelinde yatan sebep bulunarak en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Ağız kuruluğu şikayetlerinde, öncelikle diş hekimi kontrolüne başvurulması gereklidir. Düzenli kullanılan ilaçlar da bildirilerek, hangi sebepten dolayı ağız kuruluğunun oluştuğu tespit edilmelidir. Ağız kuruluğu tedavi edilmez ise görülebilecek rahatsızlıklar şunlardır;

                -Çürük oluşumunda artış,

                -Diş eti hastalıkları,

                -Yutkunma güçlüğü,

                -Tat alma duyusunda azalma veya bozulma,

                -Dil üzerinde deformasyon,

                -Oral mukazada acı,

                -Dudaklarda deformasyon( kuruma, çatlama)

                -Tükürük bezlerinde büyüme.

Sayılan tüm bu rahatsızlıklar, ileride ciddi ve geri dönüşü olmayan hastalıklara sebep olabilecek türdedir. Bu sebeple bu ve benzeri şikayetlerinizin olduğunu düşünüyorsanız, en kısa sürede diş hekimi kontrolüne gitmeniz önemlidir. Ankara Yaşamkent Ümitköy mevkiinde hizmet veren Uygar Ürer, ağız ve diş hastalıkları konusunda hastalarının bilnçlenmesi ve düzenli diş hekimi kontrolüne gelmeleri gerektiğinin önemle üzerinde durmaktadır.Birçok ağız ve diş rahatsızlıklarında erken teşhis ve tedavi sayesinde daha sağlıklı bir ağız yapısına sahip olunacağını ayrıca belirtmektedir.

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et