Ağız Kokusu

Ağızdaki çirkin, hoş olmayan kokuya ağız kokusu veya halitosis denir. Ağız kokusunu bir hastalık olarak tanımlamak zordur. Ancak ağız kokusu çok önemli hastalıkların işaretçisi de olabilir. Fizyolojik ve patolojik olarak 2ye ayrılır.

Fizyolofik ağız kokusu: Sabah yeni uyanıldığında ve uzun süre açlık durumunda sindirim yolunda biriken gazlar ve dil sırtında biriken bakteriler sebebiyle hoş olmayan bir koku olması normaldir. Beslenme alışkanlığı ve kokulu besin maddelerinin sebep olduğu uçucu aromatik bileşiklerden kaynaklanan koku da fizyolojik ağız kokusu grubunda değerlendirilir. Ferahlatıcı ve hijyeni destekleyici gargaralar, sakız kullanımı çözüm olabilir.

Patolojik ağız kokusu:Ağız kokusunun sebeplerinin %87 si ağız boşluğu kaynaklıdır. Ağız boşluğu kaynaklı kokuların ise %50 si dil kaynaklıdır. Ayrıca dişeti hastalıkları, yoğun diştaşı birikimi, çürük ve enfeksiyonlar da kokuya sebebiyet verir. Ağız boşluğu kaynaklı olmayan ağız kokusu sebepleri de olabilir. Bunlar kulak burun boğaz kaynaklı, sindirim sistemi kaynaklı olabilir. Ayrıca spesifik bir ağız kokusuna sebebiyet veren hastalıklar vardır (böbrek hastalığı, karaciğer hastalıkları, şeker hastalığı vb.)

Tedavisi: Diş ve dişeti tedavisinin yapılması

               Çürük tespiti ve tedavisinin yapılması

               Eski kuron ve köprülerin kontrol edilmesi

              Oral hijyene maksimum önem verilmesi, diş fırçalama ve diş ipi kullanımının ihmal edilmemesi

               Fırça veya dil temizleyicilerle dil sırtında tutunan plak ve mikroorganizmaların uzaklaştırılması

              Ağız kuruluğuna sebep olan etken varsa uzaklaştırılması, bol su içilmesi, ferahlatıcı ve  tükrük salgısını artırıcı sakız çiğnenmesi

              Ağız solunumu varsa sebebinin tespit edilmesi ve etkenin uzaklaştırılması

Randevu
E-Mail
Whatsapp
Telefon
Randevu
E-Mail
Whatsapp
Ara
Takip Et